Biography

17. února 2014 v 9:53 | Mary*
Amanda Abbington (jejíž jméno ve skutečnosti zní Amanda Jane Smith) se narodila 28. 2.1974 v Severním Londýně, jako jediné dítě Patsy a Johna Smithe. Od útlého dětství se věnovala tanci a nebýt zranění třísel, které ji potkalo při jednom závodě, nejspíše bychom mohly ve spojení s jejím jménem slyšet ve světě tanci mnohé chvály. Bohužel, zranění bylo natolik vážné, že kariéra tanečnice se jí během jediné sekundy rozplynula. Jak v jednom rozhovoru uvedla, tanec je součástí jejího života a rozhodně se ho zcela nevzdala. Důkazem je i to, že v roce 2012 si pár krůčků zkusila v klipu "The Exit Song" od skupiny Hatful of Rain. A rozhodně to nevypadalo špatně. Ba naopak-její ladné kroky potěší každé oko a nejednomu člověku vykouzlí úsměv na tváři.

Amandina herecká kariéra začala, stejně jako u většiny začínajících herců, na divadelních prknech. Hostovala v Queen Mother Theatre, kde získala roli Kate ve hře Večer Tříkrálový. V New End Theatre a Grace Theatre si zahrála jednu a tu samou roli-Jenny ve hře Tin Soldiers. Divadlu se věnuje stále, hostuje například v Hampstead Theatre či Scarborough Theatre.
První role, díky které si ji mohli diváci všimnout, byla Maude v televizní minisérii Plotlands. Minisérie byla přijata nadmíru dobře a tak měla Amanda pootevřenou bránu do světa filmu. Přesto tato dáma zůstávala u televizní tvorby. Po jejím debutu následovaly seriály jako Men Only, Always and Everyone, After You´ve Gone či Men Stroke Women.
Její první filmová role přišla až v roce 2007, kdy si zahrála malou roli ve filmu The Good Night.
Je škoda, že Amanda není více obsazována do filmu, protože její talent je opravdu obrovský. Dokáže se naučit mnoho akcentů, ztvární nejrůznější postavy a má v sobě sílu, díky které přitahuje divákovu pozornost.
Rok 2013 byl pro Amandu víc než úspěšný. Zahrála si hlavní ženskou roli v již druhé sérii seriálu Case Histories, kde po boku Jasona Isaacsa doslova zářila a to i přesto, že tentokrát byly jen tři díly. Dále také dostala příležitost v seriálu Mr. Selfridge, který se již dtaké dočkala druhé série a Amandina role byla mnoha kritiky ohodnocena jako jedna z nejlepších v seriálu.
Tím nejnovějším, nejznámějším a asi nejdůležitějších projektem v její kariéře je role Mary Morstan v úspěšném seriálu Sherlock. Mary Morstan je přítelkyní a později i manželkou Johna Watsona, kterého hraje její dlouholetý partner Martin Freeman. Po odvysílání třetí řady tohoto opěvovaného seriálu se na Amandu strhla vlna ovací i kritiky, kdy někteří fanoušci vysoce funkčního sociopata tvrdili, že Amanda svou roli nezvládla a role Mary Morstan naprosto rozvrátila duo Sherlock/John. Druhá strana naopak tvrdí, že postavu zvládla více než bravurně, jelikož Mary je velmi komplikovaná žena s nevyřešenou minulostí a neznámou budoucností. Já osobně patřím k té druhé skupině, která Amandu opěvuje, jelikož prostě a jasně zahrála svou roli úžasně a patří ji jen a jen náš obdiv.

Pokud jde o její osobní život, můžeme se zde utvrdit v tom, že láska dokáže pomoci i v těch nejhorších chvílích.
V roce 2000 se seznámila na natáčení Men Only s hercem Martinem Freemanem, s nímž od té doby hrála v několika filmech, a také jsou od té doby životními partnery. Žijí v Hertfordshire, mají syna Joa (2006), dceru Grace (2008) a několik svých milovaných psů. Přestože jsou Amanda i Martin silně věřící katolíci, nikdy se nevzali. Amanda na časté otázky ohledně toho, proč nikdy ke sňatku nedošlo, s úsměvem odpovídá, že i když by bylo nádherné obléknout svatební šaty, svou lásku k Martinovi nepotřebuje ztvrdit kusem papíru. A možná, že je to tak dobře.
Na rok 2012 nebude Amanda vzpomínat jako na nejšťastnější období. V době, kdy byl Martin na Novém Zélandě, kde natáčel druhého Hobita, Amandě lékaři našli bulku v prsu a strach z rakoviny byl opravdu velký. Množství nejrůznějších vyšetření toto podezření vyvrátilo, avšak Amanda byla velmi psychicky vyčerpaná, k čemuž nepomohlo ani to, že na konci roku musela vyhlásit bankrot a předstoupit před soud kvůli 120000 liber (přibližně 4 milióny korun), které nedokázala splatit v daních. Příčinou hlavně byla hádka s Inland Revenue, která byla hlavním důvodem těchto problémů. Avšak Amanda i v tomto bodě neztratila hlavu a s vůli v hlase prohlásila, že již poctivě splácí a není důvod, aby média informovala o její finanční situaci.
Amanda miluje zvířata a tak se angažuje v boji proti týrání zvířat. Jejími neřestmi jsou prý americké seriály, twitter a čokoláda jakéhokoli druhu. Pokud byste se zeptali jejích kolegů, jak jí vnímají, nejspíše by Vám řekli, že na place vždy přijde s vtípkem, naladěná vždy na dobrou vlnu. A pokud se zeptáte obyčejným lidí-fanoušků, určitě by Vám odpověděli, že Amanda je milá, vtipná a legrační žena s někdy až sakrastickým humorem, která se však nad nikým nepovyšuje, ale nikým se ani nenechá ponižovat. Pokud jde o její vystupování na veřejnosti, stačí jediná sekunda a již září jako sluníčko, zastaví se u fanoušků a dokáže si s nimi na pár minut popovídat. Žádná rádoby celebrita. Jen hodná, ochotná, vtipná, slávu nechápající, láskou oplývající Britka, která má ráda svůj život takový, jaký je.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 17. února 2014 v 15:07 | Reagovat

Krásně napsaný článek, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí. S Amandou jsem toho ještě tolik neviděla (musím to dohnat!), ale ve všem, co jsem zatím viděla, byla skutečně úžasná.

2 Anie Anie | 17. února 2014 v 16:10 | Reagovat

Mary nebo Violet (jak chceš abych ti říkala?) moc děkuji za tento tvůj nový úžasný blog, věřím, že sem budu chodit velmi, ale opravdu velmi často. Píšeš výjímečným stylem, který se mi opravdu líbí. Jsem ráda, že někdo udělal blog o Amandě, protože bych se opravdu ráda podívala na její filmy, seriály atd. a potřebuji někoho jako informátora, nekoho jako jsi právě teď ty. Ještě jadnou děkuji.

3 Anie Anie | 17. února 2014 v 21:09 | Reagovat

[1]: Petro, ,musím  pochválit tvou práci s desingem na tomto blogu, moc moc se ti povedl.

4 Anie Anie | 20. února 2014 v 6:39 | Reagovat

Právě čtu Podpis čtyř, kde se Mary objevuje a musím říct, že se mi Amanda v jeji roli líbí čím dál víc. ; D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama